Buty sportowe - czym się kierować przy ich wyborze?

Buty sportowe - czym się kierować przy ich wyborze?

Wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna to od jakiegoś czasu jeden z najmodniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Swoją przygodę z różnymi formami ruchu należy rozpocząć od świadomego skompletowania odpowiedniego stroju.

Warto trochę więcej uwagi poświecić wyborowi butów, bo to od nich w dużej mierzy zależy komfort ćwiczeń.

Mogłoby się wydawać, ze każde wygodne obuwie jest dobre do uprawiania w nim sportu. Jednak to nieprawda, bo źle dobrane buty mogą nawet doprowadzić do poważnych kontuzji stóp, stawów, a nawet kręgosłupa. Dlatego, kupując buty, warto się kierować kilkoma zasadami. Bo wybór butów powinien zależeć od:

- typu podłoża, po którym planujemy biegać;

- typu stóp;

- rozmiaru stóp;

- płci.

Coraz częściej w sklepach sportowych można spotkać doradców klienta, którzy pomogą nam dobrać odpowiednie buty do ćwiczeń, czasem nawet w sklepach dostępne są bieżnie, dzięki którym klient na miejscu może przetestować obuwie.

Rodzaj stopy jako czynnik decydujący

Wbrew pozorom nie wszyscy ludzie mają ten sam rodzaj stopy. Odpowiednie obuwie sportowe powinno być idealnie dopasowane do kształtu stopy użytkownika. Wyróżniamy trzy rodzaje stopy:

- neutralna – ciężar ciała podczas ruchu pada równomiernie na stopę, ten rodzaj stopy, widziany od tyłu, jest położony w linii prostej z nogą; wówczas najlepsze są buty pozbawione stabilizatora, w sklepach tego typu buty są oznaczone jako „cushion”;

- pronująca – ciężar ciała przenoszony jest do wewnątrz stopy, pięta wówczas odstaje od linii prostej na zewnątrz; w konsekwencji dobrze dobrane buty powinny wypychać zewnętrzną część stopy; w sklepach należy ich szukać pod nazwami:  „structured”, „control” lub „stability”;

- supinająca – ciężar ciała przenoszony jest na zewnątrz stopy; w takim przypadku odpowiednie są buty do stopy neutralnej, choć na rynku istnieją specjalne buty do tego typu stopy.

Warto również zwrócić uwagę na sklepienie, czyli na tę wewnętrzną część stopy, która wygina się w charakterystyczny łuk. Od wysokości tego łuku zależy wysokość sklepienia stopy. Wyróżniamy trzy rodzaje sklepienia: niskie, średnie i wysokie. Buty sportowe powinny być idealnie dopasowane do tegoż sklepienie i odpowiednio wyprofilowane, aby zapewniać maksymalny komfort podczas wysiłku.

Czym się kierować, wybierając buty sportowe?

Powszechnie panuje przekonanie, że im buty droższe, tym lepsze. A to nie do końca prawda. Przy wyborze, należy przede wszystkim zwracać uwagę na kilka ważnych kwestii, a w dalszej kolejności na cenę produktu. Trzeba zaufać sobie i swoim odczuciom towarzyszącym przymierzaniu butów. Dlatego ważne, aby podczas kupowania obuwia być  wypoczętym. Dawniej panowała opinia, ze winno się kupować buty sportowe wieczorem, wówczas noga jest nieco opuchnięta, podobnie jak podczas biegania, dziś już się od tego odchodzi, bo różnice w wielkości stopy rano i wieczorem są naprawdę niewielkie, a ważniejszy jest jednak komfort – twierdzą specjaliści z firmy e-sporting.

A szczególnie trzeba zwrócić uwagę na:

- amortyzację – większa lub mniejsza amortyzacja zależy od osobistych upodobań, trzeba przymierzyć buty i poczuć, w  których jest wygodniej;

- elastyczność – poziom elastyczności jest bardzo różny, w zasadzie podczas biegania, noga zwija się i odwija, ale to wcale nie oznacza, że buty muszą być bardzo elastyczne;

- wielkość – czubki palców nie powinny dotykać przodu buta, należy pamiętać, żeby nie były zbyt ciasne, bo na dłuższą metę może to prowadzić do dyskomfortu;

- przeznaczenie – ważne jest również określenie, na jakiej powierzchni będziemy używać danych butów, czy będą to leśne drogi, czy asfalt, bo wówczas trzeba odpowiednio wybrać podeszwę, tak, aby buty dobrze trzymały się podłoża i nie zużywały się zbyt szybko.


I najważniejsze, należy pamiętać, że jeżeli już podczas przymierzania odczuwa się lekki dyskomfort, który, zdawałoby się, rozchodzi się podczas użytkowania, raczej nie należy inwestować w takie buty. Bo dyskomfort z każdym przebiegniętym kilometrem będzie się zwiększał, a nie zmieszał.