Jak wybrać wiązania snowboardowe?

Jak wybrać wiązania snowboardowe?

Twarde, miękkie, tradycyjne paski, system szybkiego zapinania? Wybór odpowiedniego rodzaju wiązań snowboardowych zależy w dużej mierze od wieku, umiejętności, preferowanego stylu jazdy i indywidualnych upodobań. Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę!

Wiązania a przeznaczenie deski

Typ wiązań snowboardowych powinien być dopasowany do rodzaju posiadanej deski: jeśli jest ona przeznaczona do stylu jazdy freeride, najlepszym rozwiązaniem będą wiązania am/fr, czyli najczęściej spotykane na rynku. W przypadku jibbowania należy postawić na wiązania dedykowane temu stylowi jazdy, posiadające elastyczny highback, umożliwiający bardziej dynamiczne skręty i większą swobodę podczas wykonywania ewolucji na różnego typu przeszkodach.

 

Systemy montażu, czyli wpinanie i wypinanie buta

Do wyboru mamy dwa rodzaje wiązań: tradycyjne paski i pompki oraz system szybkiego zapinania. W ofercie poszczególnych producentów (kliknij tutaj, by sprawdzić jedną z nich) pojawiają się również inne typy, ale nie cieszą się one dużą popularnością, dlatego skupimy się na dwóch wymienionych.

Paski i pompki: klasyczna metoda, która zapewnia precyzyjną możliwość regulacji i mocne trzymanie buta. Przytwierdzany jest on do wiązań przy użyciu dwóch pasków, dociąganych za pomocą pompek aż do chwili, kiedy buty będą stabilnie umocowane. Firmy oferujące tego typu wiązania wprowadzają szereg innowacji, które zapewniają jeszcze większy komfort zakładania – obecnie dolne paski modyfikowane są w taki sposób, by umożliwiać również zapięcie na czubku buta, co zmniejsza ucisk na palce i zapewnia lepszą amortyzację.

Szybkie zapinanie: w tym systemie zwalniamy blokadę przy użyciu specjalnej dźwigni, znajdującej się na łyżce wiązania. Następnie wsuwamy but, ustawiamy go w odpowiedniej pozycji i pociągamy dźwignię do pozycji pionowej – łyżka zostaje zablokowana, a but umocowany w wiązaniu. Oczywiście tutaj również mamy możliwość regulacji objętości paska odpowiednio do rozmiaru buta. Jest to metoda szybsza i wygodniejsza: nie musimy poświęcać czasu na zapięcie i wypięcie deski oraz siadać na śniegu, aby umocować wiązanie. Z tego względu system szybkiego zapinania warto polecić osobom młodszym, początkującym i jeżdżącym rekreacyjnie. Zawodowcy i zwolennicy stylu freestyle wybierają zwykle klasyczne paski i pompki/klamry, które gwarantują o wiele większe możliwości regulacji i mocne trzymanie krawędzi. Trzeba również wziąć pod uwagę, że wiązania z szybkim zapinaniem gorzej sprawdzają się w głębokim śniegu czy na stromym stoku. Z tego względu polecamy je osobom, dla których snowboard jest bardziej zabawą na śniegu czy formą ruchu na świeżym powietrzu, niż sportem wyczynowym.

 

Kliknij tutaj, by zobaczyć przykłady wiązań snowboardowych.