Koszulki patriotyczne: dlaczego warto je nosić?

Koszulki patriotyczne: dlaczego warto je nosić?

Ostatnio furorę robią koszulki z symbolami patriotycznymi. To chwilowa moda czy może wyraz przekonań ideologicznych?

Na ulicach polskich miast coraz częściej możemy spotkać osoby noszące bluzy, T-shirty, a nawet spodnie z naszywkami symbolizującymi przynależność narodową. Orzeł z szeroko rozpostartymi skrzydłami, polscy huzarzy, Kościuszko ukazany w konwencji komiksowej – to tylko niektóre motywy pojawiające się na ubraniach. Dlaczego coraz więcej osób tak chętnie sięga po tego typu odzież? Czyżby manifestowały one w ten sposób swoje przywiązanie do kraju? A może to tylko nowy, powierzchowny trend? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
 

Skąd się wzięły na ubraniach nadruki?

Moda na ubrania z krzykliwymi naszywkami święci triumfy już od niepamiętnych czasów. Zapoczątkowali ją fani rocka w latach 60. Nadruki na koszulkach były sposobem na wyrażenie sprzecznego z ogólnie przyjętymi normami światopoglądu. Młodzi buntownicy afiszowali się ze swoimi buntowniczymi przekonaniami i w ten sposób szokowali opinię publiczną.

Mimo że napisy oraz symbole widoczne na odzieży patriotycznej nie nawołują do rewolucji obyczajowej ani nie niosą ze sobą wyzywających, kontrowersyjnych treści, to jednak można je wpisać w ten właśnie szeroki krąg zjawisk, jakim jest moda na ubrania (zwłaszcza koszulki) z nadrukami różnego rodzaju. Odzież patriotyczna pozwala młodym ludziom w sposób charakterystyczny i oryginalny zamanifestować swoją miłość do ojczyzny oraz przynależność narodową. W Anglii, Niemczech czy Holandii często spotyka się Polaków jawnie demonstrujących swoje korzenie narodowe, m. in. poprzez noszenie odzieży patriotycznej (na szczególną uwagę zasługują koszulki patriotyczne z FighterShop). Warto nadmienić również o pewnej praktycznej korzyści, jaką daje noszenie ubrań z polskimi symbolami: dzięki nim Polacy pozostający poza granicami ojczystego kraju mogą się na obczyźnie od razu poznać. Jest to więc szansa na wzbogacenie swojego życia towarzyskiego.
 

Odzież patriotyczna to nie moda – a przynajmniej nie dla wszystkich

Nie należy więc utożsamiać odzieży patriotycznej z chwilową modą czy kompulsywną chęcią zwrócenia na siebie uwagi. Zapewne część osób kupuje tego typu koszulki i bluzy z zamiarem wyróżnienia się z tłumu – i jest to jedyna motywacja, która skłania ich do kolekcjonowania takich ubrań. Ale nie należy wyjątków brać za regułę. Odzież patriotyczną noszą przedstawiciele różnych grup społecznych i jakkolwiek ciuchy z symbolami narodowymi szczególnym powodzeniem cieszą się wśród ludzi młodych, to jednak ubierają się w nie również osoby dojrzałe.
 

Dlaczego warto nosić koszulki patriotyczne?

Jeśli kochasz swój kraj, identyfikujesz się z jego historią i wyznajesz tradycyjne wartości narodowe, a ponadto uważasz siebie za osobę obdarzoną uczuciami patriotycznymi - odzież patriotyczna pozwoli Ci to wyrazić. Niektóre koszulki promują takie wartości jak uprzejmość, udzielanie pomocy słabszym, szacunek wobec instytucji państwowych oraz mienia publicznego itp. Taki T-shirt będzie więc odzwierciedlał Twój kodeks etyczny.
 

Oprócz wszystkich wymienionych powyżej powodów, dla których tyle osób nosi odzież patriotyczną, na sam koniec warto również wspomnieć o jej walorach estetycznych. Koszulki patriotyczne nie tylko pozwalają zamanifestować swoją przynależność narodową, ale również po prostu świetnie wyglądają. Można się o tym przekonać, rzucając okiem na dołączone do niniejszego artykułu zdjęcia. Realistycznie narysowane orły o srogim wyglądzie czy buńczuczni huzarzy przykuwają oko i bardzo dobrze komponują się z innymi elementami garderoby. Odzież tego typu pozwala stworzyć stylowe i ciekawe kreacje, którymi zachwycisz swoje otoczenie.