Kreatyna – kiedy zacząć brać?

Kreatyna – kiedy zacząć brać?

Kreatyna to jeden z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych suplementów, mających na celu wspomaganie budowy masy mięśniowej i siły. Czy jest skuteczna? Kiedy warto po nią sięgnąć?

Niemal każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z treningiem siłowym, miał okazję słyszeć co nieco na temat kreatyny. Substancja ta przez wiele osób zgodnie uznana została za najskuteczniejszy suplement, jeżeli chodzi o poprawę wytrzymałości i siły fizycznej, a także pomoc przy pracy nad przyrostem masy mięśniowej. Kreatyna składa się z trzech aminokwasów – argininy, glicyny i metioniny. Najczęściej spotykana jest w formie proszku, a także w formie tabletek, batonów, cukierków, płynów. 

Aby kreatyna przynosiła pożądane rezultaty, musi być przyjmowana zgodnie z pewnymi regułami. Głównie chodzi o pory jej zażywania oraz obecność innych substancji, wraz z którymi jest przyjmowana. Nie bez znaczenia jest też sama dawka dobowa. Zaleca się przyjmowanie około 5-10 g kreatyny dziennie. Ważne też, aby wybrać optymalny dla siebie schemat jej dawkowania. I tu pojawiają się różne opcje. Pierwsza z nich to taka, w której przyjmuje się co dzień taką samą (niewielką) dawkę kreatyny, bez względu na to, czy w danym dniu trenujemy czy nie. Druga opcja polega na zwiększaniu dawki w dniach treningowych i obniżaniu w dniach beztreningowych. Trzecia opcja polega na spożywaniu dużych dawek kreatyny, ale za to wyłącznie w dni, w których ćwiczymy. Wybór ostatecznego schematu na pewno w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji. 

Nasuwa się również pytanie, czy suplementacja kreatyną powinna rozpocząć się wraz z rozpoczęciem treningu siłowego, czy może dopiero po jakimś czasie sesji treningowych. Tu zdania są podzielone. Z jednej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby od razu zacząć wspomagać się tym preparatem dla osiągnięcia szybszych i lepszych wyników, z drugiej jednak strony, należy mieć sporą wiedzę na temat samej specyfiki kreatyny oraz specyfiki treningu i diety dla kulturysty i wiedzę tę wprowadzić w życie. Wszystko powinno być racjonalnie opracowane.