Na siłownię – marsz!

Na siłownię – marsz!

W dzisiejszych czasach bardzo dużą wagę przywiązuje się do wyglądu i prezencji, dlatego coraz więcej mężczyzn zaczyna chodzić na siłownię. O czym powinno się wiedzieć przed rozpoczęciem pierwszego treningu?

Nim rozpoczniesz ćwiczenia na siłowni, powinieneś najpierw przyswoić sobie podstawowe wiadomości i wskazówki dotyczące tej formy aktywności fizycznej. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że aby treningi przynosiły wymierne efekty, niezbędne jest nie tylko prawidłowe wykonywanie ćwiczeń i racjonalny stosunek do podejmowanego wysiłku, ale również zbilansowana dieta oraz czas przeznaczony na regenerację mięśni. Wiadomo, że forsowne ćwiczenia przynoszą rezultaty, ale wiele początkujących osób popełnia elementarny błąd, polegający na podnoszeniu zbyt dużych ciężarów. Jest to bardzo obciążające dla organizmu. I mimo że początkowo wszystko może być w porządku, to z czasem skutki nadmiernego eksploatowania mięśni objawią się z mniejszą lub większą siłą, mogąc doprowadzić do konieczności bezwzględnego przerwania treningów.
 
 
spalacze tłuszczu Fighter ShopMałe ciężary i dieta
 
Dlatego warto zacząć od małych ciężarów, na których będziemy mogli uczyć się techniki wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Racjonalne podejście do treningu pozwoli uniknąć tzw. mikrourazów, będących uszkodzeniami włókien mięśniowych. A jeśli już te się pojawią, można je zredukować odpowiednim odżywianiem się. Zresztą według danych szacunkowych 70% powodzenia w kształtowaniu sylwetki zależy od diety, mięśnie potrzebują bowiem pożywki: węglowodanów, tłuszczy i białka. Warto też zainwestować w różnego rodzaju suplementy (godne polecenia są zwłaszcza spalacze tłuszczu Fighter Shop). Trzeba też pamiętać o tym, by zapewnić swojemu organizmowi po treningu wystarczająco długi sen, w trakcie którego mięśnie się zregenerują.
 
 
Obuwie treningowe
 
Bardzo istotną kwestią jest obuwie treningowe. Powinno być ono sportowe i zapewniać użytkownikowi bezpieczeństwo. Na siłowni stopy narażone są na upadek ciężarów, a także na inne niefortunne sytuacje, w wyniku których można nabawić się urazów. Dlatego przy wyborze odpowiednich butów warto kierować się takimi kryteriami jak jakość szycia, klejenia oraz materiał, z jakiego obuwie zostało wykonane. Buty na siłownię powinny mieć również piankę amortyzującą, która przeciwdziała ewentualnemu uszkodzeniu stawów.
 
 
Plan treningowy
 
Dylematem, przed którym staje każdy początkujący, jest wybór między różnymi planami treningowymi. Najczęstszy błąd polega na dobieraniu pod siebie planów nieuwzględniających indywidualnych preferencji, predyspozycji oraz wielu innych cech. Każdy plan tak naprawdę powinien być w stu procentach dopasowany do konkretnej osoby, która decyduje się na podejmowanie ćwiczeń. Wzorowanie się na gwiazdach kulturystyki może okazać się pod tym względem katastrofalne w skutkach. Dlatego lepiej zachować umiar i wybrać jeden z planów dedykowanych osobom początkującym. Ewentualnie można skorzystać z usług doświadczonego trenera personalnego – to rozwiązanie jest o tyle korzystne, że oszczędza nam wielu teoretycznych kłopotów. Profesjonalista z całą pewnością będzie w stanie ocenić stan naszego organizmu oraz wyznaczyć nam odpowiednie ćwiczenia. Warto również pamiętać o tym, że nieodzownym etapem każdego treningu jest początkowa rozgrzewka.
 
Aby ukształtować atrakcyjną sylwetkę i wyrobić sobie muskulaturę, należy wykazać się zaangażowaniem i wytrwałością, a także przestrzegać wyżej wspomnianych zasad. Tylko konsekwentny, długofalowy wysiłek może doprowadzić do upragnionego celu, jakim jest piękne, nienagannie zbudowane ciało.