Najczęstsze błędy w diecie kulturystycznej

Najczęstsze błędy w diecie kulturystycznej

Precyzyjny harmonogram planu treningowego to nie wszystko. Do osiągnięcia wymarzonych efektów niezbędna jest zbilansowana dieta. I na tym etapie najczęściej popełniane są błędy.

1. Brak konsekwencji. Stosowanie każdej diety wymaga czasu. Widoczne efekty - czy to ubytek tkanki tłuszczowej, czy też przyrost masy - widoczne są dopiero po kilku tygodniach. Przedwczesne zniechęcenie nie tylko nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, ale i może doprowadzić do rozregulowania organizmu, któremu pod postacią pokarmów dostarczane są co jakiś czas zupełnie inaczej zbilansowane posiłki.

2. Kalorie. Naturalnie są ważne, ale ich sumienne liczenie do niczego nie prowadzi. O wiele ważniejsze jest właściwe komponowanie węglowodanów, białek i tłuszczów. Często posiłki o wysokiej wartości kalorycznej nie pomagają w budowie masy mięśniowej, a odkładają się tylko pod postacią tłuszczu (zwłaszcza te o wysokim indeksie glikemicznym). Tabela z kaloriami to jedno, ale nie wolno zapominać o odpowiednim zestawieniu.

3. Brak systematyczności. Niezależnie od tego, czy robisz masę, czy też pracujesz nad rzeźbą, ważne jest przyjmowanie regularnych posiłków. Pięć razy dziennie, o tych samych porach. Metabolizm organizmu zostaje wtedy uregulowany, znika poczucie głodu, nie powstaje tkanka tłuszczowa, a jedzenie jest lepiej przyswajalne dla budowy tkanek mięśniowych.

4. Zaufanie do pomiarów. Jeśli centymetr i waga nie pokazują pożądanego przyrostu czy ubytku masy - nie zmieniaj diety, lecz poddaj swoją sylwetkę bezstronnej i obiektywnej ocenie. Może straciłeś tkankę tłuszczową kosztem mięśni, wskaźnik wagi stoi w miejscu, za to wizualne efekty dla kogoś z zewnątrz są oczywiste?

5. Nadmiar węglowodanów. Są bardzo potrzebne w ciężkim treningu oraz podczas regeneracji sił, ale ich zbyt duże przyjmowanie szybko powoduje, że przekształcają się w tłuszcz. I mimo wyeliminowania tłuszczów z diety, rzeźba się nie poprawia, właśnie poprzez ich metabolizm.

6. Monotonia. Białko to nie tylko filety z kurczaka i tuńczyk. Przejrzyj poradniki kulturystyczne, a znajdziesz tam mnóstwo przepisów na beztłuszczowe i niskocukrowe potrawy. Stosowanie ich może nie tylko zwiększyć przyswajalność, ale i pozwoli ci zwalczyć znudzenie, wywołane jedzeniem wciąż tego samego.

7. Zaufanie do suplementów. Stosowanie chromu i karnityny nie zapewni spadku masy, jeśli nie zmniejszysz ilości przyjmowanych kalorii. Podobnie glutamina, aminokwasy i kreatyna bez dostarczenia organizmowi niezbędnej ilości białka nie przyniosą spodziewanych efektów. Suplementy wspomagają dietę, ale nigdy w pełni jej nie zastąpią.

8. Brak indywidualnego podejścia. Stosowane przez innych kulturystów (zwłaszcza zawodowych) diety niekoniecznie muszą być dobre dla ciebie. Naucz się obserwować swój organizm, a zobaczysz, jakie efekty przynoszą odpowiednio dobrane składniki.

9. Eliminowanie tłuszczów. Ich całkowite wyłączenie może doprowadzić do wzmożonego metabolizmu. Warto ograniczać tłuszcze, ale występujące w nich kwasy sprzyjają regeneracji organizmu i jego wzrostowi.

Powyższe rady dotyczą głównie początkujących kulturystów, gdyż zaawansowani i osiągający sukcesy dawno już powinni zdawać sobie z nich sprawę.