Najlepsze dyscypliny sportowe na rzeźbę ciała

Najlepsze dyscypliny sportowe na rzeźbę ciała

Kształtowaniu rzeźby sprzyjają wszelkie dyscypliny aerobowe. Intensywny i dynamiczny wysiłek powoduje spalanie tkanki tłuszczowej i odsłanianie przykrytych nią mięśni.

Przy odtłuszczaniu sylwetki - oczywiście poza utrzymywaniem zbilansowanej diety, polegającej na zmniejszeniu przyjmowanych węglowodanów kosztem warzyw i owoców - konieczne jest wykonywanie ćwiczeń, które charakteryzują się wysokim stopniem dynamiki przy niewielkim obciążeniu. Wszelkie dyscypliny sportowe, w których uprawianiu ruch wygrywa z wysiłkiem statycznym, sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej.

Pływanie. Nie obciąża stawów i zapewnia zrównoważony rozwój wszystkich grup mięśniowych. Uprawiane regularnie zwiększa odporność organizmu, dzięki wytężonej pracy mięśni tłuszcz "nie ma czasu" odłożyć się pod skórą.

Bieganie. Tu również podstawą jest regularność. Najlepsze i najtańsze ćwiczenie aeorobowe. Wspomaga układ oddechowy i krwionośny. Daje szybkie efekty w stosunkowo krótkim czasie, powodując intensywne spalanie tłuszczu.

Piłka nożna. Jedynie bramkarz narażony jest na chwile nudy i postoju. Podstawą piłki nożnej jest bieganie i ciągły ruch. Duże zaangażowanie płuc i serca gwarantuje odpowiednie ukrwienie i dotlenienie organizmu.

Narciarstwo biegowe. Trenujący wykonują podobne ruchy jak podczas ćwiczeń na orbitreku - pracują nie tylko nogi, ale także ramiona i tułów. Odpowiednie dobranie dystansu i tempa zapewnia zachowanie zgrabnej figury.

Gimnastyka sportowa. Już w starożytności służyła do kształtowania harmonijnych proporcji całej sylwetki. Wymaga właściwej kompilacji siły, sprężystości i szybkości, a takiemu zestawieniu tkanka tłuszczowa nie może się oprzeć.


Do osiągnięcia pożądanych efektów w każdej z powyższych dyscyplin wskazana jest regularność oraz dobranie wysiłku do własnych możliwości. Zbyt intensywny trening dla początkujących nie tylko nie przyniesie spodziewanych efektów w postaci spadku masy ciała i odsłonięcia mięśni, ale może skończyć się kontuzjami bądź problemami zdrowotnymi. 


Tagi: