Narty zimą - własne czy z wypożyczalni?

Narty zimą - własne czy z wypożyczalni?

Od wielu lat jazda na nartach nie stanowi już rozrywki zarezerwowanej tylko dla ludzi zamożnych. Rozsądne ceny sprzętu, infrastruktury i dostęp do instruktorów sprawiają, że dla wielu osób białe szaleństwo stanowi jedną z wielu form aktywnego spędzania czasu z rodziną.

Sporty zimowe mają niebagatelny wpływ na zdrowie. Pobyt w górach, na dużych wysokościach, to solidny bodziec dla układu odpornościowego na cały rok. Chłodne powietrze i odpowiednia dawka ruchu sprawiają, że maleje ryzyko infekcji, alergii, chorób autoimmunologicznych. Oprócz funkcji zdrowotnych jazda na nartach gwarantuje mnóstwo wrażeń oraz ogromną dawkę adrenaliny. Należy pamiętać, że wybierając ten sport, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Zatem kupować nowy sprzęt czy lepiej wypożyczyć na miejscu?


Skuteczny wpływ na zdrowie

Jazda na nartach pozwala równomiernie obciążać organizm wysiłkiem fizycznym przez cały rok, a nie tylko latem. Podejścia i zjazdy stanowią doskonały rodzaj wysiłku aerobowego, mobilizującego organizm do zużywania większej ilości tlenu oraz spalania tłuszczu. Wszystkie partie mięśniowe są zaangażowane, w szczególności mięśnie nóg i pośladków. Sporty zimowe poprawiają krążenie krwi, kondycję, a także koordynację ruchową. Pomagają regulować poziom cholesterolu, obniżając ten niebezpieczny, LDL, oraz podnosząc poziom korzystnego dla zdrowia HDL.

Narty: własne czy wypożyczone?

Pojawienie się nart carvingowych dokonało niemal rewolucji w sportach zimowych. Nastąpił przełom w rozwoju nart, a nowinki techniczne zaczęły pojawiać się nieomal rok po roku. Podobnie jest z butami i całą resztą niezbędnego osprzętu. Ponieważ koszt całego wyposażenia nie należy do najniższych, wiele osób jeździ na nartach z wypożyczalni. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla początkujących narciarzy. Z niezwykle prostej przyczyny - może się po prostu okazać, że ta dyscyplina sportowa nie przypadnie komuś do gustu. W takiej sytuacji zakup nart byłby po prostu bez sensu. Co więcej, dobierając narty z wypożyczalni, można spokojnie przetestować wszystkie ich rodzaje: zwykłe, twardsze, carvingowe. Zarówno te, jak i inne modele nart najlepszych marek przed wypożyczeniem można wypróbować w wypożyczalni nart SkiPoint, której szczegółowa oferta znajduje się na http://www.skipoint.pl/wypozyczalnia/ Pod okiem instruktora z pewnością uda się dopasować ich odpowiedni rodzaj do swoich potrzeb i preferencji.

Ogromne znaczenie dla podjęcia decyzji o skorzystaniu z oferty, jaką oferuje wypożyczalnia nart, ma ilość czasu spędzanego na stoku. Jeżeli planowany jest pojedynczy, tygodniowy pobyt w górach, narty z wypożyczalni będą lepszym rozwiązaniem. Nie trzeba ich dowozić w góry, martwić się o odpowiednie przechowywanie. Wówczas można liczyć także na dodatkowe rabaty. Przykładowo wyjazd 4-osobowej rodziny byłby zbyt kosztowny, gdyby każdej osobie kupić osobny sprzęt. Doskonałą alternatywą jest właśnie wypożyczalnia, która z pewnością zaproponuje atrakcyjne ceny. Odpowiednio wyposażona wypożyczalnia nart pozwoli dopasować sprzęt do konkretnych warunków górskich.

 

Kiedy warto kupić własny sprzęt?

Własny sprzęt warto kupić tylko wtedy, gdy spędzimy w górach więcej niż 14 dni. Jednak zakup będzie się wiązał z załatwieniem kilku dodatkowych spraw. Po pierwsze, narty trzeba odpowiednio przetransportować, co oznacza konieczność zakupu dodatkowego bagażnika do samochodu. Po drugie, poza sezonem sprzęt należy bezpiecznie przechowywać. Konieczny jest również odpowiedni serwis, by zakupione narty wiernie służyły nam przez wiele lat.

Planując wyjazd na narty, należy rozważyć wszystkie wady i zalety każdego z rozwiązań. Warto również wziąć pod uwagę oferty wypożyczalni, które zapewniają nowy sprzęt z najwyższych półek.