Obciążenia bitumiczne – czy warto po nie sięgnąć?

Obciążenia bitumiczne – czy warto po nie sięgnąć?

Każdy, kto zamierza rozpocząć trening siłowy we własnym domu, stoi przed wyborem zestawu hantli. Jednym z ich rodzajów są hantle bitumiczne. Czym się charakteryzują i czy warto po nie sięgnąć?

Spośród typów hantli, używanych przez osoby parające się treningiem siłowym, do najczęściej stosowanych zalicza się: hantle winylowe, żeliwne i bitumiczne. Każda z tych grup obciążeń ma swoich zagorzałych fanów, jak i przeciwników. Wszystko zależy od tego, co jest dla nas najważniejszym kryterium wyboru - czy cena, czy gabaryty ciężarów, a może wytrzymałość i aspekty praktyczne? Czy i kiedy warto sięgnąć po obciążenia bitumiczne? Czym wyróżnia się ten typ hantli? 

Hantle bitumiczne na pewno nie zadowolą osoby, która poszukuje solidnego sprzętu dobrej jakości, który mógłby spokojnie posłużyć latami, a do tego wyróżniałby się stosunkowo niewielkimi gabarytami i poręcznością. Obciążenia bitumiczne mają bowiem to do siebie, iż są wykonane z masy piaskowej, którą powleka kilka warstw tworzywa sztucznego. Są więc gabarytowo duże, ale nie przekłada się to na ich dużą wagę. Jeśli chcielibyśmy otrzymać naprawdę duże obciążenie, musielibyśmy założyć dużą ilość talerzy, a to z kolei przyczyniłoby się do ograniczonego komfortu użytkowania. Hantle, na których miałby spoczywać kilkukilowy obciążnik mogłyby nie być zbyt dogodne w eksploatacji. W przypadku sztangi, problem ten na pewno byłby nieco mniej widoczny, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że obciążenia bitumiczne nie należą do najbardziej poręcznych dla trenującego. 

Reasumując, obciążenia bitumiczne nadadzą się dla osób, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę z treningiem siłowym, a jednocześnie nie dysponują zbyt wygórowanymi kwotami, aby móc pozwolić sobie na sprzęt z naprawdę wysokiej półki. Jeśli zaś myślimy o zakupie wytrzymałych hantli wysokiej jakości, które będziemy użytkować przez długi czas, lepiej zainwestować w hantle żeliwne.