Odżywki na przyrost mięśni. Jak wybrać właściwą?

Odżywki na przyrost mięśni. Jak wybrać właściwą?

Odżywki na przyrost mięśni to popularne specyfiki dla wielu z nas - nie tylko startujących w konkurencjach typu strongman czy w trójboju siłowym. Na szczęście na rynku nie brakuje tego typu produktów.

Jak wybrać właściwą odżywkę na siłę, która nie będzie wyrzuconymi w błoto pieniędzmi? Oto suplementy wpływające na rozwój siły - możesz wybrać jeden lub skorzystać ze wszystkich naraz.


Monohydrat kreatyny na przyrost masy i regenerację

Kreatyna, chyba najpopularniejszy suplement świata (przynajmniej dla mężczyzn), znajdzie swoje zastosowanie również jako odżywka na przyrost mięśni. Kreatyna potęguje anabolizm, co w konsekwencji zwiększa przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej. Ponadto poprawia regenerację powysiłkową, co również nie jest bez znaczenia dla wszystkich osób uprawiających sport. Jest łatwo i szeroko dostępna, popularna, przetestowana przez niemal wszystkich - co czyni ją odżywką idealną.

 

 

Glutamina i BCAA hamujące rozpad tkanki mięśniowej

BCAA i glutamina to tzw. antykataboliki, które hamują rozpad tkanki mięśniowej. Regularne ich dostarczanie pozwala na zachowanie masy mięśniowej nawet, kiedy przesadziłeś z ciężkością treningu - nie dojdzie do degradacji mięśni. Glutamina jako aminokwas zużywa się w procesach odbudowy tkanki mięśniowej. Oba składniki są więc niezbędne do budowania siły.

 

Beta-alanina na regenerację po treningu

Beta-alanina wpływa na regenerację, poprawia wytrzymałość, a przede wszystkim utrzymuje odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową, dzięki czemu zakwaszenie organizmu nie wpływa negatywnie na rozwój mięśni.

 

 

ZMA, czyli suplement diety pełen witamin i minerałów

Tajemnicza nazwa ZMA oznacza suplement diety zawierający w sobie wiele witamin i minerałów, które potrzebne są sportowcom. Same w sobie nie wpływają na rozwój mięśni, ale są ważne w kontekście treningu i zdrowia. Są to między innymi cynk, magnez czy witaminy z grupy B, które pełnią w naszym ciele szereg kluczowych funkcji, np. w gospodarce energetycznej. Warto zadbać o dostarczanie ich do organizmu.

 

Odżywki na przyrost mięśni można stosować już po kilku miesiącach regularnych treningów na siłowni. Nie są one polecane jednak amatorom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem - na to lepiej trochę poczekać. Odżywki na pompę mięśniową z tymi składnikami możecie kupić u wielu producentów i w różnej cenie. Tutaj najlepiej sugerować się renomą konkretnych propozycji i ich dobrymi opiniami na forach i wśród znajomych. W razie wątpliwości warto też zapytać o konkretny produkt swojego trenera.