Pierwszy rok treningu na siłę

Pierwszy rok treningu na siłę

Myślisz nad postawieniem pierwszych kroków na siłowni? Zobacz, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz regularne treningi.

W każdej dziedzinie życia,  a więc także i w sporcie, mamy do czynienia z charakterystycznym zjawiskiem. Oto zdecydowana większość początkujących wykazuje nadmierny zapał i gorliwość i chciałaby w krótkim czasie osiągnąć swoiste mistrzostwo –  najlepsze wyniki w pracy czy w sporcie. Tymczasem, bez względu na rodzaj naszej działalności, uzyskanie doskonałych wyników wymaga systematycznej, wytężonej pracy i upływu określonego czasu. 

Wśród osób uprawiających jakąś dyscyplinę sportu można zawsze wyróżnić grupę początkujących oraz średnio i mocno zaawansowanych. Nietrudno się domyślić, że rodzaj i charakter treningu musi być dostosowany do poziomu zaawansowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku tak zwanych treningów na siłę. Jeżeli  jesteśmy zdecydowani, aby uprawiać ten właśnie rodzaj aktywności fizycznej, w żadnym wypadku nie należy zaczynać od typowych dla osób zaawansowanych planów treningowych, polegających generalnie na ćwiczeniach poszczególnych partii mięśni i ciągłym zwiększaniu obciążeń. 

Podstawową zasadą treningu na siłę w pierwszym etapie powinno być trenowanie ruchu, mające na celu poprawę koordynacji i sylwetki, zwiększenie wytrzymałości siłowej i poprawę ogólnej sprawności fizycznej. Pierwszy rok ćwiczeń powinien opierać się na  budowaniu siły i muskulatury. Bardzo ważne jest trenowanie ruchomości i elastyczności stawów, wzmacnianie więzadeł i ścięgien oraz mięśni Core, czyli mięśni głębokich przykręgosłupowych, miednicy i brzucha. Ponieważ podstawą efektywności treningu jest poprawna technika, warto skupić się podczas ćwiczeń na prawidłowym ich wykonywaniu. Mogą to być takie ćwiczenia, jak przysiady ze sztangą, rozpiętki, martwy ciąg, wyciskanie oraz podciąganie w różnych konfiguracjach i z różnym obciążeniem. Nie ma natomiast sensu naśladować planów treningowych profesjonalistów, w ten sposób najłatwiej nabawić się kontuzji, która może raz na zawsze przekreślić nasze marzenia.