Posiłek przed treningiem – co jeść , by nabrać sił?

Posiłek przed treningiem – co jeść , by nabrać sił?

Intensywny trening jest bardzo wyczerpujący dla ludzkiego organizmu, dlatego też, aby ćwiczenia były skuteczne, należy zapewnić sobie odpowiednie przygotowanie odżywcze.

Lepiej przed czy po?

Podstawowym pytaniem, które zadaje sobie wiele osób, jest czas, w jakim powinniśmy sięgnąć po pożywienie. Czy lepiej zrobić to po ćwiczeniach czy przed treningiem? Który sposób sprawi, że nasz wysiłek przyniesie najlepsze rezultaty? 
    
Zarówno jedna i druga opcja ma wiele zalet i zwolenników. Najistotniejszą rzeczą jest odpowiednie dopasowanie posiłku do własnych ćwiczeń, ich intensywności i czasu trwania. Musimy pamiętać, by inaczej konstruować menu, gdy dopiero zamierzamy udać się na siłownię, a inaczej, gdy właśnie z niej wróciliśmy. Chodzi tu po prostu o zmęczenie organizmu, który innych rzeczy potrzebuje, by się zregenerować, a innych, by przygotować się do wysiłku. 

Jeśli dopiero udajemy się na trening, powinniśmy sięgnąć po produkty z niską zawartością błonnika, tłuszczu oraz o niskim indeksie glikemicznym. Po treningu postępujemy zaś dokładnie odwrotnie. Dlaczego? By organizm nie rozpoczął „zjadania” samego siebie – mięśni w postaci składających się na nie białek. Jeśli zabraknie mu energii, może do tego dojść.


Dlaczego nie wolno ćwiczyć na czczo?

Niektórym osobom wydaje się, że jeśli poćwiczą trochę jeszcze przed śniadaniem, ich forma zdecydowanie wzrośnie, a ciało nabierze mięśni, a nie pochodzącego z posiłków tłuszczu. Na czczo czujemy się dużo lżej i swobodniej, czasem nawet odczuwamy pustkę w żołądku - nie jest to jednak uczucie, które należy zlekceważyć bądź podtrzymywać, lecz sygnał dla nas, że należy koniecznie coś zjeść. 

Bez śniadania nasz organizm nie ma energii do ćwiczeń – wszystko spalił w czasie snu. Musimy mu dostarczyć kolejną dawkę, inaczej nabawimy się chorób układu pokarmowego, zamiast wymarzonych mięśni. Nie będą one miały zresztą możliwości wzrostu, ponieważ organizm, któremu nie dostarcza się odpowiednich witamin i minerałów, po prostu nie ma siły na ćwiczenia. Jedyne, co na dłuższą metę można w ten sposób osiągnąć, to jego skrajne wyczerpanie. 


Co zawrzeć w menu?

Organizm przed treningiem musi dostać coś lekkiego, a jednocześnie naładowanego witaminami, by mieć siłę do ćwiczeń, ale nie być nadmiernie obciążonym. 

Co powinno wejść w skład posiłku:

  • chude mięso - to idealny produkt, ponieważ zawiera wiele białka, a małą ilość tłuszczu,
  • na podobnej zasadzie jak mięso działają również ryby – włączajmy je często do naszego menu,
  • warzywa i świeże owoce  – wszelkiej maści i we wszelkich ilościach,
  • ryż – jest bardzo sycący, a jednocześnie nie obciąża zanadto żołądka.