Regeneracja po treningu

Regeneracja po treningu

Choć mówi się, że sport to zdrowie, może być on także przyczyną wielu kontuzji, przeciążeń i nadwyrężeń. Aby temu zapobiec, wielu sportowców stosuje masaż sportowy.

Masaż ten przygotowuje mięśnie do wysiłku fizycznego, a także usuwa negatywne skutki przetrenowania, które blokują wzrost formy. Dzięki masażowi poprawia się ukrwienie, utlenienie i odżywienie poszczególnych elementów układu ruchu. Jako pozytywny efekt masażu, specjaliści wymieniają najczęściej rozluźnienie tkanek miękkich (mięśni i więzadeł).

Masaż sportowy wykonywany jest najczęściej na mięśniach, które pracują najintensywniej podczas wysiłku. Czym różni się taki masaż od masażu klasycznego? Przede wszystkim czasem jego wykonywania – masaż sportowy trwa zazwyczaj 45 minut, natomiast klasyczny około 60.

W masażu sportowym intensywność wykonywanych technik jest dużo większa niż w przypadku masażu klasycznego, dlatego by nie nadwyrężyć dodatkowo mięśni, stosuje się go krócej. Dużo czasu podczas zabiegu poświęca się na ugniatanie i rozciąganie mięśni. Niektóre fotele biurowe z masażem mogą zastąpić profesjonalny masaż, jeśli akurat nie mamy na niego czasu.

Masaże sportowe stosuje się najczęściej co tydzień, jednak niektórzy sportowcy stosuję je nawet dwa lub trzy razy w tygodniu, by przygotować swój organizm do intensywnego wysiłku.

Naukowcy twierdzą, że niewielkie uszkodzenia, którym ulegają mięśnie, charakteryzują się kilkoma symptomami, np. bólem, obrzękiem czy osłabieniem siły mięśniowej. Niestety nie zawsze da się je od razu rozpoznać, przed treningiem czy zawodami, ponieważ występują z opóźnieniem.

Zdaniem specjalistów masaż wpływa pozytywnie na budowę i architekturę tkanki mięśniowej, co z kolei regeneruje włókna mięśniowe na powierzchniowej warstwie mięśnia brzuchatego łydki. Z masażu sportowego można skorzystać dopiero kilka dni później, po dużym wysiłku (np. maratonie), gdy zniknie ból, który jest związany ze stanem zapalnym w mięśniach.

Warto pamiętać o tym, by masaż wykonywany był przez specjalistę, który jest wykwalifikowany i posiada odpowiednią wiedzę na temat anatomii człowieka. Jeżeli masaż będzie wykonany nieprofesjonalnie, może jeszcze bardziej pogłębić kontuzję.