Sprzęt narciarski - własny czy z wypożyczalni?

Sprzęt narciarski - własny czy z wypożyczalni?

Od wielu lat jazda na nartach nie stanowi już rozrywki zarezerwowanej tylko dla ludzi zamożnych. Rozsądne ceny sprzętu, infrastruktury i dostęp do instruktorów sprawiają, że dla wielu osób białe szaleństwo stanowi jedną z wielu form aktywnego spędzania czasu z rodziną.

Sporty zimowe mają niebagatelny wpływ na zdrowie. Pobyt w górach, na dużych wysokościach, to solidny bodziec dla układu odpornościowego na cały rok. Chłodne powietrze i odpowiednia dawka ruchu sprawiają, że maleje ryzyko infekcji, alergii, chorób autoimmunologicznych. Oprócz funkcji zdrowotnych jazda na nartach gwarantuje mnóstwo wrażeń oraz ogromną dawkę adrenaliny. Należy pamiętać, że wybierając ten sport, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Zatem kupować nowy sprzęt czy lepiej wypożyczyć na miejscu?


Skuteczny wpływ na zdrowie

Jazda na nartach pozwala równomiernie obciążać organizm wysiłkiem fizycznym przez cały rok, a nie tylko latem. Podejścia i zjazdy stanowią doskonały rodzaj wysiłku aerobowego, mobilizującego organizm do zużywania większej ilości tlenu oraz spalania tłuszczu. Wszystkie partie mięśniowe są zaangażowane, w szczególności mięśnie nóg i pośladków. Sporty zimowe poprawiają krążenie krwi, kondycję, a także koordynację ruchową. Pomagają regulować poziom cholesterolu, obniżając ten niebezpieczny, LDL, oraz podnosząc poziom korzystnego dla zdrowia HDL.

Narty: własne czy wypożyczone?

Pojawienie się nart carvingowych dokonało niemal rewolucji w sportach zimowych. Nastąpił przełom w rozwoju nart, a nowinki techniczne zaczęły pojawiać się nieomal rok po roku. Podobnie jest z butami i całą resztą niezbędnego osprzętu. Ponieważ koszt całego wyposażenia nie należy do najniższych, wiele osób jeździ na nartach z wypożyczalni. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla początkujących narciarzy. Z niezwykle prostej przyczyny - może się po prostu okazać, że ta dyscyplina sportowa nie przypadnie komuś do gustu. W takiej sytuacji zakup nart byłby po prostu bez sensu. Co więcej, dobierając narty z wypożyczalni, można spokojnie przetestować wszystkie ich rodzaje: zwykłe, twardsze, carvingowe.

Ogromne znaczenie dla podjęcia decyzji o skorzystaniu z oferty, jaką oferuje wypożyczalnia nart, ma ilość czasu spędzanego na stoku. Jeżeli planowany jest pojedynczy, tygodniowy pobyt w górach, narty z wypożyczalni będą lepszym rozwiązaniem. Nie trzeba ich dowozić w góry, martwić się o odpowiednie przechowywanie. Wówczas można liczyć także na dodatkowe rabaty. Przykładowo wyjazd 4-osobowej rodziny byłby zbyt kosztowny, gdyby każdej osobie kupić osobny sprzęt. Doskonałą alternatywą jest właśnie wypożyczalnia, która z pewnością zaproponuje atrakcyjne ceny. Odpowiednio wyposażona wypożyczalnia nart pozwoli dopasować sprzęt do konkretnych warunków górskich.

 

Kiedy warto kupić własny sprzęt?

Własny sprzęt warto kupić tylko wtedy, gdy spędzimy w górach więcej niż 14 dni. Na zakup nart decydują się przede wszystkim wprawieni narciarze, którzy na stokach spędzają niemalże każdą wolną chwilę w zimie. Prywatny sprzęt narciarski daje możliwość idealnego dopasowania nart i butów do umiejętności i anatomii narciarza, jest więc gwarancją bezpieczeństwa w każdych warunkach. Nie można niestety o tym powiedzieć w przypadku sprzętu z wypożyczalni. Wypożyczone buty wcześniej były noszone przez inne osoby, nie ma więc możliwości ich idealnego dopasowania.

Zakup odpowiedniego sprzętu nie musi być kosztownym wydatkiem. W każdym sezonie firmy produkujące narty czy obuwie wprowadzają nową kolekcję, jednocześnie przeceniając sprzęt z poprzednich sezonów. Obniżki często sięgają 50%, dlatego warto poświęcić trochę czasu, żeby poszukać naprawdę ciekawych ofert i kupić wysokiej jakości narty, czy obuwie w atrakcyjnych cenach. Co więcej, sklepy pośredniczące w sprzedaży prześcigają się w oferowaniu niższych cen. Wysokiej jakości sprzęt narciarski od najlepszych światowych producentów, w atrakcyjnych cenach można nabyć między innymi na https://www.starsport.com.pl/

Jednak zakup sprzętu narciarskiego będzie się wiązał z załatwieniem kilku dodatkowych spraw. Po pierwsze, narty trzeba odpowiednio przetransportować, co oznacza konieczność zakupu dodatkowego bagażnika do samochodu, jest to jednak jednorazowy wydatek, który będzie służył przez wiele lat. Po drugie, poza sezonem sprzęt należy bezpiecznie przechowywać. Konieczny jest również odpowiedni serwis, by zakupione narty wiernie służyły nam przez następne sezony.

Planując wyjazd na narty, należy rozważyć wszystkie wady i zalety każdego z rozwiązań. Warto również wziąć pod uwagę oferty wypożyczalni i sklepów narciarskich, ponieważ często zdarza się, że zakup nowego sprzętu narciarskiego okazuje się opłacalną inwestycją, która posłuży na lata.