Zwiększona aktywność fizyczna a podjadanie między posiłkami

Zwiększona aktywność fizyczna a podjadanie między posiłkami

W powszechnym przekonaniu podjadanie między głównymi posiłkami jest zgubne dla naszego zdrowia i sylwetki. Osoby aktywne fizycznie nie muszą jednak przestrzegać tego zakazu. Wręcz nie powinny!

Podjadanie ma zawsze negatywną konotację i wszystkim kojarzy się z niezdrowymi przekąskami, spożywanymi z nudów przez większość z nas. Jednak osoby, które prowadzą bardzo aktywne (sportowo) życie, powinny w nieco inny sposób układać swoją dietę, ponieważ ich zapotrzebowanie na wszelkie minerały i witaminy, będące budulcem ludzkiego organizmu, jest znacznie większe. Zawsze jednak należy zwracać uwagę CO oraz KIEDY się je. 


Co wolno jeść?

Oczywiście, sportowców i kulturystów również obowiązują pewne ograniczenia. Nadrzędną zasadą jest nienapychanie się między solidniejszymi posiłkami – inaczej dieta tak naprawdę nie będzie żadną dietą i do niczego nie doprowadzi. Kilka lżejszych posiłków jest zdecydowanie lepszym pomysłem – zarówno dla biernego człowieka, jak i dla sportowca.  Ponadto nie należy objadać się zbyt mocno tuż przed treningiem - najlepiej spożyć wówczas jakąś drobną, zdrową przekąskę – owoc, batona zbożowego albo sałatkę ze świeżych warzyw. Świetnymi przekąskami są również wszelakie musli i jogurty – szczególnie naturalne. 
    
W małych ilościach można również jeść inne produkty, które zwykle służą nam do solidniejszych posiłków. Mowa tu zarówno o rybach, jak i przetworach mlecznych , a także na przykład ryżu. Najważniejszą rzeczą jest się nie przejadać i dokładnie sprawdzić, jak duże zapotrzebowanie ma dziennie sportowiec o naszej masie ciała na:

  • węglowodany
  • tłuszcze
  • białka 
  • składniki mineralne
  • witaminy

Wedle uzyskanych w ten sposób danych należy konstruować swoje menu. I nie oszukiwać siebie samego!


Kiedy wolno sięgnąć po przekąskę?

Najważniejsze, by lekka przekąska była jednocześnie na tyle blisko godziny treningu, by organizm mógł czerpać z niej siły do ćwiczeń, a z drugiej strony na tyle od owej chwili oddalona, by nie obciążała żołądka. Powinniśmy więc spożyć ją około godziny (bądź półtorej) przed treningiem.